На пресконференция в БТА Българската оползотворяваща и рециклираща асоциация (БОРА) изрази пълната си подкрепа за въвеждането на депозитна система у нас като ефективен инструмент за намаляване на отпадъците и насърчаване на кръговата икономика.
Председателят на БОРА Йоана Йончева-Фильова подчерта, че рециклиращият сектор не е пречка за системата, а активен участник в процеса. Изпълнителният директор на БОРА Стефан Стефанов обясни, че системата ще работи паралелно със сегашното разделно събиране, а потребителите ще бъдат стимулирани чрез възвръщаемостта на депозита. Предложената стойност е 0,20 лева на опаковка.
Според Видьо Видев от „Екобулпак България“ ключов въпрос остава структурата и управлението на оператора на системата. БОРА настоява в него да участват производители, търговци и рециклиращи компании, за да се гарантират прозрачност и вътрешен контрол. Видев припомни, че ЕС изисква въвеждането на депозитна система до 1 януари 2029 г., като се започне с PET бутилки и кенове между 0,1 и 3 литра.
Аспарух Аспарухов, управител на „Вадиас“, акцентира върху необходимостта събраните опаковки да се преработват в България, за да се създават местни работни места и да се запази стойността на ресурса в страната. По думите му участието на рециклиращия сектор е ключово за прозрачността и ефективността на системата.
България трябва да ускори подготовката и да се поучи от опита на други държави, включително Румъния, за да избегне допуснати грешки, заявиха от БОРА.
Позицията на БОРА остава ясна: депозитната система е необходима, осъществима и трябва да се реализира чрез диалог между всички заинтересовани страни, с фокус върху ефективност, прозрачност и устойчивост.

